Ulgę dla klasy średniej trzeba nadal stosować
Nawet jeśli w drugiej połowie roku zniknie ulga dla klasy średniej, nie oznacza to, że podatnicy stracą prawo do niej za pierwsze półrocze. Dla płatników wiąże się z tym jednak konieczność rachunków według trzech systemów podatkowych.
Tzw. ulga dla klasy średniej to jedna z kluczowych zmian wprowadzonych do przepisów ustawy o PIT w ramach Polskiego Ładu od stycznia 2022 r. Jej celem miało być złagodzenie negatywnych skutków finansowych wynikających z likwidacji możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku.
Z ulgi dla klasy średniej korzystają wyłącznie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą, których dochody z działalności podlegają opodatkowaniu według skali podatkowej. Pozostałe grupy podatników, np. emeryci, osoby uzyskujące przychody z działalności wykonywanej osobiście (w tym zleceniobiorcy) czy osoby uzyskujące przychody z praw majątkowych, nie mogą skorzystać z tej preferencji. Poza tym ulga dotyczy wyłącznie osób osiągających przychody roczne w przedziale od 68 412 zł do 133 692 zł.
Zastosowanie ulgi dla klasy średniej od początku jej stosowania rodziło liczne kontrowersje zarówno po stronie pracodawców, jak i samych podatników. W związku z tym Ministerstwo Finansów opublikowało podręcznik omawiający zasady Polskiego Ładu, wskazując w nim m.in., jak stosować tę ulgę.
W styczniu 2022 r. pojawiły się propozycje zmian w stosowaniu ulgi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta